Serwis e-tlumacze.net

 • Blog

Blog

Wyświetlono 10 z 224 znalezionych wyników.
 1. Bab.la, Glosbe i Linguee - Słowniki, które przetłumaczą całe zdania

  Czy istnieje słownik, który tłumaczy nie tylko pojedyncze wyrazy, ale też zwroty, wyrażenia, czy nawet zdania? I tak, i nie. W zasadzie takich słowników jest już kilka, a najpopularniejszymi są m.in. Bab.la, tłumacz Glosbe i Linguee.

  Czytaj dalej »
  Bab.la, Glosbe i Linguee - Słowniki, które przetłumaczą całe zdania
 2. Protokół dyplomatyczny podczas tłumaczeń ustnych

  Protokół dyplomatyczny to mówiąc w wielkim uproszczeniu, zbiór uniwersalnych zasad, określenia zachowania się, ubioru, który umożliwia na całym świecie w miarę bezkonfliktową komunikację. Należy pamiętać, że podczas spotkań, tłumacza również obowiązuje przestrzeganie takiego protokołu.

  Czytaj dalej »
  Protokół dyplomatyczny podczas tłumaczeń ustnych
 3. Kiedy można odmówić wykonania tłumaczenia?

  Praca tłumacza stwarza okazję dla nas do nauczenia się wielu nowych rzeczy i sięgnięcia po lektury, po które być może sami byśmy nie sięgnęli. Sprzyja to rozwojowi intelektualnemu i wzbogacaniu wiedzy o świecie. Z drugiej strony może się zdarzyć, że otrzymamy do tłumaczenia tekst jest naprawdę kontrowersyjny czy godzący w nasze odczucia i przekonania. Co wtedy?

  Czytaj dalej »
  Kiedy można odmówić wykonania tłumaczenia?
 4. Rozmowa rekrutacyjna w biurze tłumaczeń - jak się przygotować?

  Praca stacjonarna w biurze tłumaczeń? Ależ tak, czemu nie? Mimo że większa część zleceń dla biur wykonywana jest zdalnie, są też biura – zwłaszcza w stolicy – w których tłumacze pracują na miejscu. Co pewien czas pojawiają się ogłoszenia z taką ofertą. Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej, ubiegając się o takie stanowisko?

  Czytaj dalej »
  Rozmowa rekrutacyjna w biurze tłumaczeń - jak się przygotować?
 5. Konkursy dla tłumaczy

  Wykonywanie tłumaczeń to nie tylko ciężka praca, ale i przyjemność. Jest to na przykład przyjemność płynąca z faktu, że spod naszego „pióra” wychodzą nowe słowa, a dzięki naszej pracy ktoś, kto nie zna języka źródłowego, będzie mógł mimo wszystko zrozumieć dany tekst czy daną rozmowę. Jest to szczególnie satysfakcjonujące w przypadku tłumaczy utworów literackich, a zwłaszcza poezji. Rola, jaką pełnią tłumacze, doceniana jest przez różne organizacje i instytucje, które od czasu do czasu organizują konkursy translatoryczne.

  Czytaj dalej »
  Konkursy dla tłumaczy
 6. Czy będę dobrym tłumaczem symultanicznym?

  To wszystko zaczyna się jeszcze w liceum, a nawet wcześniej. Młody człowiek obejrzy dwa czy trzy filmy z tłumaczami ustnymi w roli głównej, nasłucha się opowieści o ich legendarnych wysokich zarobkach i już zaczyna marzyć o tym, że pewnego dnia będzie cieszącym się renomą tłumaczem symultanicznym. Czy jednak każdy może i powinien realizować to marzenie?

  Czytaj dalej »
  Czy będę dobrym tłumaczem symultanicznym?
 7. Jeden język czy więcej?

  Zdawać by się mogło, że im większa liczba języków, którymi biegle włada tłumacz, tym lepsze są jego perspektywy zawodowe. Osoba znająca kilka języków obcych może liczyć na więcej zleceń, tłumaczyć teksty z jednego języka obcego na drugi, a także czuć się jak prawdziwy poliglota. Jest jednak kilka kwestii, o których warto pamiętać.

  Czytaj dalej »
  Jeden język czy więcej?
 8. Ukończyłem studia. Gdzie ta praca?

  Powiedzieli Ci, że ukończenie lingwistyki czy filologii zagwarantuje dobrze płatną pracę. Przez kilka lat dawałeś z siebie wszystko na uczelni i w końcu trzymasz w dłoni upragniony dyplom. Mówisz sobie: „W końcu jestem tłumaczem!”. Tymczasem telefony nie dzwonią, mimo kilkunastu wysłanych CV skrzynka odbiorcza pozostaje pusta. Co robić?

  Czytaj dalej »
  Ukończyłem studia. Gdzie ta praca?
 9. Kreatywność - czy jest ważna w pracy tłumacza?

  Kreatywność w zawodzie tłumacza ma szczególny wymiar – z jednej strony jest to kompetencja z zakresu tzw. „miękkich”, które są niezbędne w wielu profesjach, głównie tych, które wymagają nie tyle odtwórczego, co właśnie – twórczego działania. Z drugiej strony, kreatywność w pracy tłumacza dotyczy również (a może przede wszystkim) jego aktywności stricte zawodowej, czyli tłumaczenia tekstów.

  Czytaj dalej »
  Kreatywność - czy jest ważna w pracy tłumacza?
 10. Słowniki papierowe - przeżytek czy konieczność?

  W dobie komputerów i Internetu można odnieść wrażenie, że papierowe słowniki powinny już przejść do lamusa. Z reguły są ciężkie i zajmują dużo miejsca, a szukanie w nich nowych słów zajmuje więcej czasu niż korzystanie ze słowników w wersji elektronicznej. Z drugiej strony istnieje szereg sytuacji, w których słownik papierowy może okazać się niezbędny lub przynajmniej całkiem przydatny.

  Czytaj dalej »
  Słowniki papierowe - przeżytek czy konieczność?