Serwis e-tlumacze.net

Reklama

Supertlumacz
 • Blog

Blog

Wyświetlono 10 z 178 znalezionych wyników.
 1. The More the Merrier, czyli w kupie raźniej

  Mówi się, że w kupie (czy jak kto woli – w grupie) siła. To, jak wiele prawdy kryje się w tym powiedzeniu, widzimy na każdym kroku, zarówno w życiu prywatnym, jak i w pracy. Przedstawiciele wielu grup zawodowych zrzeszają się, tworząc różnego rodzaju związki czy stowarzyszenia. Dotyczy to także tłumaczy.

  Czytaj dalej »
  The More the Merrier, czyli w kupie raźniej
 2. Dlaczego to „przepisywanie” tak długo trwa?

  Praca tłumacza z pozoru jest bardzo łatwa. Zdawałoby się, że wystarczy napisać w języku X to, co się przeczytało w języku Y. Biorąc pod uwagę, że prawdziwi mistrzowie klawiatury są w stanie pisać na komputerze z szybkością 1000 znaków na minutę, a zwykli przeciętniacy osiągają prędkość mniej więcej 300 znaków na minutę, „przepisanie” tekstu w innym języku nie powinno zająć szczególnie dużo czasu, zwłaszcza osobie, która zna biegle język X i język Y. Dlaczego więc często tak długo czekamy na wykonanie usługi, a tłumacze z reguły nie zgadzają się na wykonanie trzydziestu stron tłumaczenia na następny dzień? W końcu to tylko kilka godzin pracy, prawda?

  Czytaj dalej »
  Dlaczego to „przepisywanie” tak długo trwa?
 3. O tłumaczeniach słów kilka... [RAPORT]

  Na co klient szukający tłumacza zwraca uwagę? Z przeprowadzonej ankiety dotyczącej tłumaczeń wynika, że cena wykonania usługi nie jest czynnikiem decydującym. To jakość tłumaczenia odgrywa znaczącą rolę przy wyborze tłumacza.

  Czytaj dalej »
  O tłumaczeniach słów kilka... [RAPORT]
 4. Niezbędnik tłumacza

  Znajomość języków oraz technik tłumaczeniowych, wszechstronna wiedza i bogate doświadczenie – to kwalifikacje pożądane u każdego tłumacza. Co oprócz tych kluczowych elementów jest potrzebne tłumaczowi w jego pracy? Poniżej przedstawiamy listę kilku narzędzi, które mogą okazać się pomocne.

  Czytaj dalej »
  Niezbędnik tłumacza
 5. Co student tłumaczeń wiedzieć powinien?

  Na co kłaść nacisk w czasie studiów? Czy warto wyjechać na wymianę zagraniczną? W jaki sposób szukać pierwszych zleceń? Przyszli oraz początkujący tłumacze mają z pewnością cały szereg pytań do swoich bardziej doświadczonych kolegów. Oto jakie rady przygotowaliśmy dla Was, drodzy Studenci, w dzisiejszym artykule.

  Czytaj dalej »
  Co student tłumaczeń wiedzieć powinien?
 6. Czy warto szukać tłumaczeniowego mentora?

  Czy młodzi tłumacze powinni szukać mentorów? Gdzie mogą ich znaleźć? Jakie korzyści czerpie z tej formy współpracy każda ze stron? Zapraszamy do lektury artykułu na ten temat nie tylko początkujących tłumaczy, ale także naszych doświadczonych kolegów – potencjalnych tłumaczeniowych mentorów.

  Czytaj dalej »
  Czy warto szukać tłumaczeniowego mentora?
 7. ​Jak powinno wyglądać CV tłumacza?

  Podobnie jak strona internetowa CV umożliwia przekazywanie potencjalnym klientom informacji o naszym doświadczeniu i wykształceniu, a co za tym idzie – pomaga rozwijać naszą tłumaczeniową działalność. Jak powinien wyglądać życiorys tłumacza, który zachęca klientów do nawiązania z nim współpracy? Poniżej zamieszczamy kilka propozycji.

  Czytaj dalej »
  ​Jak powinno wyglądać CV tłumacza?
 8. Praca na własny rachunek przy wsparciu AIP

  Tłumacze mogą prowadzić działalność w dowolnej formie, jako jednoosobowa działalność gospodarcza lub w formie spółek – jawnej, spółki z.o.o, komandytowej lub komandytowo-akcyjnej. Tłumacze przysięgli mogą natomiast działać również na zasadach spółek partnerskich.

  Czytaj dalej »
  Praca na własny rachunek przy wsparciu AIP
 9. Jak wybrać biuro tłumaczeń?

  Jak wybrać dobre biuro tłumaczeń? Czy cena jest adekwatna do jakości i czy ceny nie powinny być wszędzie równe? O tym w dzisiejszym artykule.

  Czytaj dalej »
  Jak wybrać biuro tłumaczeń?
 10. Tłumacz Google/Google Traslate

  „Jeśli nie znasz angielskiego, skorzystaj z Google Translate” - oto zdanie, które przeczytałam pewien czas temu na fanpage'u jakiejś całkiem dużej firmy.

  Czytaj dalej »
  Tłumacz Google/Google Traslate