Serwis e-tlumacze.net

 • Blog

Blog

Wyświetlono 10 z 218 znalezionych wyników.
 1. Tłumaczenia a nowoczesna technologia

  ​Coraz częściej słyszy się ponure przewidywania, jakoby w niedalekiej przyszłości komputery miały opanować trudną sztukę tłumaczenia do tego stopnia, że tłumacze będą zbędni. To oczywiście pesymistyczna wizja dla przedstawicieli tego zawodu, a nie dla całej ludzkości – w końcu miło by było podróżować po całym świecie czy rozmawiać z zagranicznymi kontrahentami na wszelkie tematy i w dowolnym języku, korzystając z jakiegoś prostego, niedrogiego urządzenia. Kiedy będzie to możliwe?

  Czytaj dalej »
  Tłumaczenia a nowoczesna technologia
 2. Kursy dla tłumaczy - online i stacjonarne

  ​Absolwenci takich kierunków jak filologia czy lingwistyka często po ukończeniu studiów zadają sobie pytanie „co dalej?”. Ci z nich, którzy chcieliby zostać tłumaczami, szukają dla siebie studiów podyplomowych, mentorów czy innych możliwości dalszego kształcenia się. Mogą też skorzystać z dość zróżnicowanej dziś ofert kursów dla tłumaczy.

  Czytaj dalej »
  Kursy dla tłumaczy - online i stacjonarne
 3. Egzamin na tłumacza przysięgłego

  Osoby, które pragną zostać tłumaczami przysięgłymi i planują w przyszłości tłumaczenia dla różnych organów, w tym sądu, muszą podejść do egzaminu w celu zdobycia odpowiednich uprawnień. Zasady zapisów na taki egzamin, cenę oraz informacje dotyczące tego, kto może do niego przystąpić, można znaleźć na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości. My natomiast postaramy się dziś opisać Wam, jak taki egzamin wygląda.

  Czytaj dalej »
  Egzamin na tłumacza przysięgłego
 4. Stacjonarne i mobilne systemy do tłumaczeń

  Tłumaczenia biznesowe to jedne z najtrudniejszych i najbardziej złożonych rodzajów tłumaczeń. Od specjalisty, który się nimi zajmuje, wymagana jest nie tylko biegła znajomość języka, ale także rozeznanie w zagadnieniach biznesowych i w specyfice danej branży.

  Czytaj dalej »
  Stacjonarne i mobilne systemy do tłumaczeń
 5. Kto to tłumaczył?

  Każdemu z nas nieraz zdarzyło się czytać tak ciekawą czy zabawną książkę, że zaczął się zastanawiać, kto tak dobrze (bądź tak źle) przetłumaczył ją z języka obcego na polski. W takiej sytuacji zadajemy sobie pytanie, kto tak świetnie oddał żarty słowne oraz przełożył opisy, że przełożony utwór nie tylko nie stracił na wartości, ale wręcz wydaje się lepszy niż oryginał. Wertujemy wówczas strony książki, poszukując nazwiska tłumacza. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku udanego tłumaczenia filmu.

  Czytaj dalej »
  Kto to tłumaczył?
 6. Życie towarzyskie tłumacza

  Tłumacze, podobnie jak przedstawiciele wielu zawodów, mają nienormowany czas pracy. Sami decydują, ile zleceń wykonać w danym miesiącu, o której położyć się spać i o której kończyć pracę. Wydawałoby się, że taka swoboda powinna sprzyjać bujnemu życiu towarzyskiemu. Czy rzeczywiście tak jest?

  Czytaj dalej »
  Życie towarzyskie tłumacza
 7. Dlaczego tak mało płacą?

  Coraz częściej słyszy się głosy, że od kilku lat stawki za tłumaczenie nie tylko nie rosną, ale nawet bywają niższe niż przed laty. Narzekają zarówno doświadczeni, cieszący się pewną pozycją na rynku tłumacze, jak i ci początkujący. Z czego wynikają niskie stawki oferowane przez biura, agencje i klientów indywidualnych?

  Czytaj dalej »
  Dlaczego tak mało płacą?
 8. Tłumacze a Brexit

  Wiele się mówi o planowanym wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Dużo osób wyraża obawy, że po tym wydarzeniu będzie dużo mniej pracy dla tłumaczy oraz nauczycieli języka angielskiego. Są nawet osoby – co ciekawe, są to osoby niezwiązane z branżą – które twierdzą, że wręcz tej pracy zabraknie.

  Czytaj dalej »
  Tłumacze a Brexit
 9. Czy tłumacz powinien posiadać własną stronę internetową?

  Od wielu już lat firmy przenoszą promocję swoich usług do sieci. Dlaczego? Bo tutaj znajdują się klienci. Wbrew pozorom posiadanie własnej strony www nie jest zbyt dużym kosztem. Zastanowimy się, czy warto aby tłumacz posiadał własną stronę internetową.

  Czytaj dalej »
  Czy tłumacz powinien posiadać własną stronę internetową?
 10. Lech Jęczmyk - Najlepsi z najlepszych

  Istnieje grupa tłumaczy wyjątkowych, którzy dzięki swojemu wyjątkowemu kunsztowi sprawili, że ich nazwisko jest rozpoznawalne wśród czytelników czy widzów. Należy do nich Lech Jęczmyk.

  Czytaj dalej »
  Lech Jęczmyk - Najlepsi z najlepszych