Serwis e-tlumacze.net

 • Blog

Blog

Wyświetlono 10 z 209 znalezionych wyników.
 1. „Poradnik tłumacza” Arkadiusza Belczyka

  „Poradnik tłumacza” to pozycja, która jest dostępna na naszym rynku wydawniczym już od dłuższego czasu. Autorem poradnika jest doświadczony tłumacz języka angielskiego, który swoimi poradami dotyczącymi przekładu z języka angielskiego na polski oraz z polskiego na angielski dzieli się z czytelnikami na kartach kilku poradników oraz w artykułach w stworzonym przez siebie serwisie internetowym www.serwistlumacza.com.

  Czytaj dalej »
  „Poradnik tłumacza” Arkadiusza Belczyka
 2. Trados czy MemoQ?

  Aktualna oferta oprogramowania CAT, to jest narzędzi usprawniających proces tłumaczenia, jest dość szeroka. Na rynku jest wiele programów tego typu; różnią się one między innymi ceną i funkcjonalnością, a co za tym idzie – popularnością. Dziś mamy zamiar udzielić Wam kilku rad dotyczących wyboru jednego z dwóch programów, które znalazły się w ścisłej czołówce.

  Czytaj dalej »
  Trados czy MemoQ?
 3. Recenzja książki „Jak czytać i rozumieć angielskie umowy?”

  Pozycja Leszka Berezowskiego, która doczekała się już piątego wydania, a na rynku pojawiła się dobre kilka lat temu, cieszy się dużą popularnością. Sięgają po nie głównie tłumacze, ale też prawnicy, którzy chcą zapoznać się z terminologią stosowaną w anglojęzycznych umowach. Sam autor jest zresztą tłumaczem, profesorem i językoznawcą z wieloletnim doświadczeniem w roli wykładowcy.

  Czytaj dalej »
  Recenzja książki „Jak czytać i rozumieć angielskie umowy?”
 4. Tłumacze mogą otrzymać honoraria z tytułu wypożyczeń bibliotecznych!

  ​Dzięki nowelizacji Prawa autorskiego autorzy i tłumacze przekładów na język polski mogą otrzymać wynagrodzenie z tytułu wypożyczeń bibliotecznych jako rekompensatę za to, że czytelnik wypożycza książkę, zamiast ją kupić.

  Czytaj dalej »
  Tłumacze mogą otrzymać honoraria z tytułu wypożyczeń bibliotecznych!
 5. Nie zapłacili i co dalej

  Mimo wielu środków ostrożności osoby świadczące różne usługi jako wolni strzelcy nieraz napotykają na swojej drodze nieuczciwego zleceniodawcę, który nie chce zapłacić za wykonaną pracę lub płaci za nią zbyt późno. Co zrobić, kiedy termin płatności już dawno minął, a na naszym koncie nadal nie pojawiło się wynagrodzenie?

  Czytaj dalej »
  Nie zapłacili i co dalej
 6. Prezentacja programu MemoQ Translator Pro

  MemoQ należy do programów typu CAT (podobnie jak WordFast, Trados, Déjà vu czy OmegaT). Nie należy mylić ich z translatorami (programami wykonującymi tłumaczenie maszynowe).

  Czytaj dalej »
  Prezentacja programu MemoQ Translator Pro
 7. Na co uważać podpisując umowę dotyczącą tłumaczeń?

  Współpraca z biurami tłumaczeń bardzo często – choć nie zawsze – zaczyna się od podpisania stosownej umowy określającej warunki przyszłej współpracy. Nie wszystkie biura zawierają umowę z tłumaczami, często wystarczy im sama faktura od osoby prowadzącej działalność gospodarczą. Za to w przypadku wykonywania przekładu dla wydawnictwa tłumacz zawsze podpisuje umowę określającą warunki współpracy w zakresie tłumaczenia danej książki. Istnieją różne rodzaje umów, a dodatkowo każda z nich może być nieco inaczej skonstruowana. Omówienie każdego z punktów takich umów to materiał na dłuższy artykuł, dziś jednak wspomnimy tylko oi kilku szczegółach, na które warto zwrócić uwagę.

  Czytaj dalej »
  Na co uważać podpisując umowę dotyczącą tłumaczeń?
 8. W przyszłości będę tłumaczem

  Trzeba przyznać, że obecnie młodzi ludzie stojący przed wyborem kierunku studiów mają dużo więcej możliwości niż przed laty. Uczelnie tworzą coraz to nowe kierunki i specjalizacje, aby przyciągnąć absolwentów. Dlatego teraz dużo łatwiej jest znaleźć taki kierunek jak lingwistyka bądź też wybrać specjalizację translatoryczną, niż to było przed laty. Czy to oznacza, że w przyszłości na rynku będzie więcej tłumaczy? I to dobrych tłumaczy?

  Czytaj dalej »
  W przyszłości będę tłumaczem
 9. [wywiad] Tłumaczenie książek – tłumacz w roli inwestora

  Tłumaczenie książek to temat bardzo wymagający i czasochłonny, w szczególności jeśli dotyczy trudnych gatunków. Czy jedyne, co może robić tłumacz, to czekać aż autor lub wydawnictwo sam się do niego odezwie w sprawie współpracy? Co w przypadku, gdy sam chciałby wyjść z inicjatywą dokonania przekładu wybranej przez niego pozycji?

  Czytaj dalej »
  [wywiad] Tłumaczenie książek – tłumacz w roli inwestora
 10. Językowe wpadki

  Każdy dobry tłumacz musi doskonale znać zarówno język źródłowy, jak i docelowy danego tekstu, co oznacza, że osoba, która przekłada dany tekst z języka obcego na polski, powinna posługiwać się tym drugim perfekcyjnie, aby uniknąć błędów w tekście docelowym. Większość tłumaczy doskonale zdaje sobie z tego sprawę. Nawet im jednak nie udaje się uniknąć wszystkich pułapek w języku polskim. Przyjrzymy się dzisiaj kilku dość popularnym błędom popełnianym nawet przez tych Polaków, którzy bardzo dobrze znają swój ojczysty język.

  Czytaj dalej »
  Językowe wpadki