Serwis e-tlumacze.net

Artykuły

Wyświetlono 10 z 160 znalezionych wyników.
 1. Etyka i odpowiedzialność zawodowa tłumacza

  Tłumacze ustni i pisemni są „jedyną bramą” między dwojgiem ludzi mówiących różnymi językami. Jakimi zasadami powinien kierować się tłumacz?

  Czytaj dalej »
  Etyka i odpowiedzialność zawodowa tłumacza
 2. Co zrobić, żeby zostać tłumaczem?

  Lubisz języki obce? Pasjonuje Cię wyszukiwanie podobieństw i różnic między nimi? Jeśli tak, być może zastanawiasz się nad tym, czy praca tłumacza będzie odpowiednia dla Ciebie. To dość perspektywiczny, ale i bardzo wymagający zawód. Zobacz, jak wygląda ścieżka edukacyjna osoby podejmującej taką karierę.

  Czytaj dalej »
  Co zrobić, żeby zostać tłumaczem?
 3. Tłumaczenia w medycynie – największe trudności w przekładzie tekstów medycznych

  Tłumaczenia z zakresu medycyny uznawane są za wysoce specjalistyczne i trudne. W praktyce niewielu tłumaczy podejmuje się ich realizacji. Problemem jest przede wszystkim fachowe słownictwo i skomplikowana tematyka tekstów, ale także duża odpowiedzialność spoczywająca na osobie wykonującej przekład. Niewielki błąd np. w dokumentacji medycznej może skutkować nawet nieprawidłową diagnozą pacjenta. Poniżej prezentujemy największe pułapki, jakie czekają na tłumaczy zajmujących się przekładami w medycynie. 

  Czytaj dalej »
  Tłumaczenia w medycynie – największe trudności w przekładzie tekstów medycznych
 4. Tłumaczenia w e-commerce. Na co zwrócić uwagę tłumacząc na Amazon lub inne platformy sklepowe?

  Rynek sprzedaży internetowej rośnie z roku na rok. Szczególnie teraz, w dobie pandemii, przybywa chętnych do kupowania on-line, i to na całym świecie. Dlatego również e-sklepy poszerzają swoje kanały sprzedażowe, wykraczając poza granicę państw. Aby jednak dotrzeć do klientów z innych krajów, potrzebują treści sprzedażowych w językach regionalnych. I tu właśnie pojawia się Twoja szansa jako tłumacza. Zastanawiasz się, jak dokonywać przekładów takich treści? Poniżej kilka wskazówek.

  Czytaj dalej »
  Tłumaczenia w e-commerce. Na co zwrócić uwagę tłumacząc na Amazon lub inne platformy sklepowe?
 5. Zmienne warunki pracy tłumacza

  Praca tłumacza tylko pozornie wydaje się lekka, łatwa i przyjemna. Warunki pracy tłumaczy mogą być bardzo różne – także nieprzyjemne lub wręcz niebezpieczne.

  Czytaj dalej »
  Zmienne warunki pracy tłumacza
 6. Jakie problemy mogą pojawić się przy tłumaczeniu?

  Tłumaczenie tekstu z języka obcego na ojczysty i na odwrót wymaga doskonałej wiedzy lingwistycznej, ale także sporego doświadczenia i niewątpliwie talentu. Jak się bowiem okazuje, tłumacz musi mierzyć się z wieloma problemami, których często nie są świadome osoby stawiające pierwsze kroki w tym zawodzie.

  Czytaj dalej »
  Jakie problemy mogą pojawić się przy tłumaczeniu?
 7. Masz zlecenia od klientów z zagranicy? Zobacz, jak się z nich rozliczyć

  Niedawno na naszym blogu pojawił się artykuł o tym, jak pozyskiwać klientów na tłumaczenia z zagranicy. Udało Ci się skorzystać z naszych porad? A może już od jakiegoś czasu rozważasz współpracę z kontrahentami spoza Polski, ale… zastanawiasz się, w jaki sposób to poprawnie rozliczyć? Spieszymy z wyjaśnieniami. Zobacz, że nie taki diabeł straszny, jak go malują!

  Czytaj dalej »
  Masz zlecenia od klientów z zagranicy? Zobacz, jak się z nich rozliczyć
 8. Jak podejść do tłumaczeń wystąpień i filmów na YouTube – organizacyjnie i technicznie

  YouTube ma ponad 2 miliardy (!) zalogowanych użytkowników. Każdego dnia powstają tu tysiące kanałów tematycznych – coraz bardziej profesjonalnych i wartościowych. Dla wielu to ten portal, a nie telewizja, stał się źródłem wiedzy i rozrywki. Najciekawsze materiały mają potencjał, aby zyskać międzynarodową popularność. Aby tak się jednak stało, potrzebne jest ich dobre tłumaczenie. Jak się do niego zabrać? Podpowiadamy.

  Czytaj dalej »
  Jak podejść do tłumaczeń wystąpień i filmów na YouTube – organizacyjnie i technicznie
 9. Jak zacząć szukać klientów na tłumaczenia poza Polską?

  Praca tłumacza może być dochodowym zajęciem, ale… konkurencja na tym rynku w Polsce jest dość spora. Zastanawiasz się, co zrobić, aby zwiększyć swoje przychody? Jednym z pomysłów, które możesz wykorzystać, jest… wyjście poza granice kraju. Zobacz, komu się to opłaca i jak zacząć.

  Czytaj dalej »
  Jak zacząć szukać klientów na tłumaczenia poza Polską?
 10. Myślisz o karierze tłumacza? Zobacz, jakie studia językowe warto podjąć

  Usługi tłumaczenia są potrzebne zarówno klientom indywidualnym, jak i biznesowym. Przekłady są niezbędne i przy rozmowach z kontrahentami z zagranicy, i gdy trzeba nostryfikować dyplom z niepolskiej uczelni. Dlatego kariera tłumacza to dobry wybór. Jesteś właśnie na progu wyboru kierunku studiów i myślisz o tych filologicznych? Zobacz, jakie warto podjąć!

  Czytaj dalej »
  Myślisz o karierze tłumacza? Zobacz, jakie studia językowe warto podjąć