Zaloguj się Załóż konto

Jak sprawdzić liczbę znaków?

Artykuł

Każdy, kto pracuje z tekstem, prędzej czy później będzie potrzebował informacji, ile znaków ze spacjami posiada dany dokument. Jest to szczególnie potrzebne podczas pisania artykułów, ich akceptacji, a także podczas rozliczania się za dany tekst. Jedni rozliczają się za stronę, inni za cały tekst, czy godzinę, a jeszcze inni za liczbę znaków ze spacjami. Ta ostatnia forma jest najbardziej precyzyjna.

Dlaczego?

Dlatego, że strona może posiadać font zarówno 15, jak i 10, co wpływa na zmianę objętości tekstu i cenę za stronę. Z kolei opcja, gdzie uwzględniana jest cena za cały tekst (teoretycznie bez względu na liczbę znaków), jest nieprecyzyjna i za tekst, który posiada przykładowo 6000 zzs możemy zapłacić tyle samo za tekst 3500 zzs. Może być to rozliczane na zasadzie wyczerpania tematu, ale zależy, kto jak pojmuje jego wyczerpanie.

Jednak trzeba pamiętać, że strona rozliczeniowa to nie to samo co strona A4. Jest to jedna z najczęściej wybieranych jednostek rozliczeniowych przez tłumaczy. Strona rozliczeniowa w przypadku tłumaczeń zwykłych wynosi 1800 zzs, a w przypadku tłumaczeń uwierzytelnionych 1125 zzs. Więcej na ten temat znajdziesz w naszym artykule "Znaki ze spacjami czy słowa - jakie rozliczenie za tłumaczenie?".

Jak zatem sprawdzić liczbę znaków w różnych programach? Podpowiadamy.

Microsoft Word — jak sprawdzić liczbę znaków?

Word jest jednym z najpopularniejszych programów do pracy z tekstem. Aby sprawdzić w nim liczbę znaków ze spacjami, należy wejść w zakładkę „Recenzja”, a później w „Statystyka wyrazów”. Obie opcje zostały zaznaczone poniżej kolorem niebieskim.

Microsoft Word - grafika własna 

Po wejściu w statystykę wyrazów pojawi się liczba znaków ze spacjami, która nas interesuje, ale także liczba stron, wyrazów, czy znaków bez spacji. Dlaczego przy rozliczeniu bierzemy pod uwagę opcję znaków ze spacjami? Ponieważ spacja jest traktowana jako znak, nie można go po prostu pominąć, jakby nie istniał. Znaki ze spacjami to również przecinek, kropka, etc. 

OpenOffice Writer — jak sprawdzić liczbę znaków?

W programie OpenOffice Writer, sprawdzamy liczbę znaków, wchodząc w zakładkę „Narzędzia” i „Licznik słów”, gdzie na samym dole wyskoczy nam liczba znaków ze spacjami. OpenOffice Writer ma uboższą formę niż Word, bo znajduje się tam tylko informacja o liczbie wyrazów i znaków.

OpenOffice Writer -  grafika własna 

LibreOffice — jak sprawdzić liczbę znaków?

LibreOffice działa na podobnej zasadzie co OpenOffice. Wchodzimy w zakładkę "Narzędzia" oraz "Licznik słów" i otrzymujemy statystyki związane z liczbą znaków i słów. 

LibreOffice - grafika własna

Dokumenty Google — jak sprawdzić liczbę znaków?

W dokumentach Google sytuacja wygląda podobnie. Na pasku górnym przechodzimy do zakładki „Narzędzia” i „Liczba słów”, gdzie wyskoczy nam informacja o liczbie stron, słów i znaków.

Dokumenty Google - grafika własna

Wszystkie narzędzia działają tak naprawdę na tej samej zasadzie. Dzięki możliwości sprawdzenia statystyk wyrazów, czy znaków, możemy prościej zarządzać tekstem. Ułatwi to zarówno pracę nad nim, jak i sposób jego rozliczenia.

***
Nie masz jeszcze konta w naszym serwisie?
Załóż je za darmo i dodaj swoją ofertę tłumaczeń.

Małgorzata Plona (Redakcja serwisu)
Autor:

Specjalista ds. marketingu i grafiki komputerowej w firmie Infeo. 

Dodaj swój komentarz