Zaloguj się Załóż konto

Skuteczne wyznaczanie celów przez tłumacza

Artykuł

Każdy lubi stawiać sobie cele. Szczególnie na przełomie roku pojawia się wiele nowych pomysłów na ułożenie sobie życia od nowa lub przynajmniej na uporządkowanie niektórych jego aspektów. W końcu Nowy Rok to szansa na rozpoczęcie czegoś całkiem nowego. To nowy start. Tylko że wcześniej trzeba go dobrze zaplanować. Nie można liczyć na to, że cele spełnią się same. Jak więc planować? Jak skutecznie zaprojektować własną przyszłość?

Wyznaczaj sobie cele pośrednie

Jeśli prowadzisz biuro tłumaczeń lub jesteś tłumaczem freelancerem, to nie możesz od razu postawić sobie za cel tego, że w nadchodzącym roku wykonasz o 300% więcej zleceń. To ambitny cel, ale nie jest do zrealizowania w kilka dni czy tygodni. Tutaj niezbędne jest planowanie i wyznaczanie pośrednich celów. Zaplanować należy wiele drobnych posunięć. Po pierwsze - dzięki temu lepiej widać postępy i łatwiej jest na bieżąco monitorować je i kontrolować. Po drugie - drobne sukcesy motywują do dalszej walki. Dzięki nim można utrzymać się na obranym kursie i nie zbaczać z niego w żadnej sytuacji.

Spisuj cel

Bardzo ważne jest, by przygotowywać sobie listy i plany na papierze lub w specjalnych programach. Nic nie powinno zostawać tylko w głowie, ale musi zostać przelane na papier. To w znacznym stopniu zwiększa prawdopodobieństwo zrealizowania samego celu. W planerze umieszczaj informację na temat każdego tłumaczenia, jakie masz do wykonania. Możesz też opisać, ile czasu zamierzasz codziennie poświęcić na ćwiczenie języka. Jeśli wpiszesz je w codzienną rutynę, to istnieje duża szansa na to, że będziesz mieć większą motywację do tego, by szlifować swoje umiejętności. To szczególnie ważne, jeśli chcesz np. wyspecjalizować się w tłumaczeniu tekstów z określonej tematyki.

Mów o swoich planach

Jak podaje literatura, mówienie na głos o swoich planach i celach może przyspieszyć ich realizację. Z całą pewnością sam będziesz mieć większą motywację do działania. Skoro wszystkich swoich znajomych poinformowałeś, że chcesz otworzyć największe i najsprawniej działające biuro tłumaczeń w regionie, to na pewno będziesz pytany o postępy. Chociażby po to, żebyś mógł odpowiedzieć na te pytania - musisz mieć się czym pochwalić. Jest też jeszcze jedna sprawa, jeśli informujesz ludzi o tym, co chciałbyś osiągnąć, to sam przyciągasz w swoim kierunku szanse. Być może w twoim otoczeniu znajdzie się ktoś, kto będzie chciał ci pomóc lub wesprzeć cię w dotarciu do celu.

Utrwalaj nawyki

Na początku każdego roku wiele osób wpada w euforię planowania i wizualizowania sobie celów. Problemem jest jednak to, że piękne marzenia nie wystarczają na długo. Brak efektów lub niewidoczne efekty potrafią zniechęcić. W takim wypadku łatwo jest porzucić cele i zacząć żyć po staremu. Dlatego też bardzo ważne jest utrwalanie nawyków. Powtarzanie czynności, które bywają uciążliwe, ale niezbędne do osiągnięcia celów jest czymś, czego można się nauczyć i do czego można się przyzwyczaić. Najważniejsze jest, by wytrwać w postanowieniu przynajmniej 28 dni. Później powtarzanie tych czynności staje się coraz bardziej naturalne.

***
Nie masz jeszcze konta w naszym serwisie?
Załóż je za darmo i dodaj swoją ofertę tłumaczeń.

Redakcja serwisu
Autor:

Istniejący od 2009 r. serwis dla tłumaczy i ich klientów: e-tlumacze.net

Tłumaczysz? Załóż bezpłatne konto i dodaj swoją ofertę z dowolnej pary językowej. 

Szukasz tłumacza? Przejrzyj oferty tłumaczy albo dodaj swoje zlecenie

Dodaj swój komentarz