Zaloguj się Załóż konto

Recenzja książki Zawód: Tłumacz. Praca tłumacza od podstaw

Artykuł

W życiu musimy podjąć kilka dość istotnych decyzji. Jedną z nich jest z całą pewnością ta dotycząca naszej kariery. Jaki zawód wybrać? Jak zacząć? Jeśli myślicie o zawodzie tłumacza, to na jedno z tych pytań znajdziecie odpowiedź w książce pt. „Zawód: Tłumacz. Praca tłumacza od podstaw”.

Dobrze wybrana praca powinna nas cieszyć i przynosić nam satysfakcję, źle wybrana – może stać się prawdziwą zmorą. Skąd jednak możemy wiedzieć, co nas cieszy, póki nie spróbujemy? Podobnie jest w przypadku zawodu tłumacza. Jeśli stoicie przed wyborem zawodowej ścieżki albo chcecie się przebranżowić, to właśnie pojawiła się pozycja, która Wam w tym pomoże.

Z książki dowiecie się między innymi, jakie cechy przydadzą się w zawodzie tłumacza czy jakie umiejętności należy posiadać. Z całą pewnością kluczowa jest tutaj znajomość języka, którą potwierdzi certyfikat. Warto też podjąć się praktyk, aby nabrać doświadczenia i przede wszystkim dowiedzieć się, czy to zawód dla nas. W ten sposób sprawdzimy też nasze umiejętności. To praca, która wymaga nieustannego podążania za zmieniającym się językiem, aby jak najlepiej przekładać teksty.

Kolejnym wyzwaniem, które stoi przed tłumaczem, jest organizacja pracy. Tłumacz bardzo często pracuje zdalnie, a jego godziny pracy są elastyczne, stąd tak ważne jest odpowiednie rozplanowanie sobie dnia. Tu też autorzy przychodzą z pomocą. Z książki dowiemy się także, jak wycenić pierwsze zlecenia, żeby nie zaniżyć ceny ani jej nie zawyżyć.

Autorzy nie zapomnieli nawet o podpowiedziach w zakresie promowania swoich usług i zdobywania kolejnych zleceń. Działania promocyjne powinny być prowadzone nieustannie. Tu z pomocą przychodzi oczywiście strona internetowa i media społecznościowe. Autorzy pokusili się nawet o wskazówki dotyczące tego, jakie programy mogą pomóc nam w pracy.

Znajdują się tu właściwie odpowiedzi na wszystkie pytania, które mogą pojawić się w głowie potencjalnego tłumacza. Są to rady poparte doświadczeniem zawodowym, pochodzące z pewnego źródła. Książka przyda się zarówno osobom, które dopiero stoją przed wyborem kierunku studiów czy specjalizacji, jak i tym, które chcą się przekwalifikować. Poda pomocną dłoń i da solidne podstawy, a tym samym ułatwi start. Taki przewodnik powinien powstać do każdego zawodu!

Jeśli zawsze myślałeś o zostaniu tłumaczem, ale nie wiedziałeś, jak zacząć, to w końcu powstało kompletne kompendium z tego zakresu!

Autor recenzji: Monika Matura

Fragment książki:

Tytuł: Zawód: Tłumacz. Praca tłumacza od podstaw
Autorzy: Barbara Szacoń-Wójcik, Magdalena Procyszyn-Florczyk, Marcin Wójcik
Wydawnictwo: INFEO
Format: E-book i audiobook można zakupić bezpośrednio w naszym sklepie. Podcastu można posłuchać bezpłatnie na Spotify
ISBN: 978-83-966407-1-0
Rok wydania: 2021
Język: polski
Liczba stron: 72

***
Nie masz jeszcze konta w naszym serwisie?
Załóż je za darmo i dodaj swoją ofertę tłumaczeń.

Monika Matura
Autor:
Dodaj swój komentarz