Zaloguj się Załóż konto

Universal Translator od Google - AI w dubbingu

Aktualność

W dniu 10 maja 2023 r. odbyła się konferencja I/O 2023, której transmisję on-line mieliśmy okazję oglądać. Google zaprezentowało na niej różne rozwiązania w swoich usługach (wyszukiwarka Google, Google Workspace itp.), które są związane z wyjątkowo intensywnym w ostatnich miesiącach rozwojem sztucznej inteligencji (AI). Jednym z nich jest tzw. Universal Translator, czyli eksperymentalny system do dubbingu wideo oparty na AI. Jego zadaniem będzie przetłumaczenie nagrania wideo na żywo z języka oryginalnego na docelowy, przy jednoczesnej analizie tonacji głosu i mimiki twarzy, a następnie dostosowaniu ruchu warg do nowej treści w języku docelowym. 

W nagraniu dostępnym poniżej słuchamy o tym, że:

  • "Universal Translator is an experimental AI video dubbing service that helps experts translate a speaker's voice while also matching their lip movements" - ten fragment mówi właśnie o dostosowywaniu ruchu warg do języka docelowego;

Universal Translator

[źródło: Google IO]

  • "We use next generator translation models to translate what the speeker is saying, models to replicate the style and tone, and then match the speaker's lip movement, and than we bring it all together" - dalej wyjaśniony jest sposób działania systemu, tj.: dokonanie tłumaczenia, skopiowanie stylu i tonu mowy, a następnie wygenerowanie nowego "głosu" i dostosowanie jego nagrania do ruchu warg; na koniec całość jest ze sobą łączona.

Universal Translator - sposób działania

[źródło: Google IO]

Z racji tego, że tego typu system daje spore możliwości do nadużyć w postaci tworzenia tzw. fake news'ów, Google udostępni je wyłącznie autoryzowanym partnerom w celu przeprowadzenia jego dalszych testów. Mimo wszystko warto uświadomić sobie, że systemy AI są w tej chwili intensywnie rozwijane i szybko mogą się pojawić podobne rozwiązania opracowane przez inne firmy. 

Nagranie konferencji jest dostępne poniżej:

 
PS Obserwuj nas na Facebooku, jeśli chcesz być na bieżąco informowany o tego typu nowinkach. 

***
Nie masz jeszcze konta w naszym serwisie?
Załóż je za darmo i dodaj swoją ofertę tłumaczeń.

Redakcja serwisu
Autor:

Istniejący od 2009 r. serwis dla tłumaczy i ich klientów: e-tlumacze.net

Tłumaczysz? Załóż bezpłatne konto i dodaj swoją ofertę z dowolnej pary językowej. 

Szukasz tłumacza? Przejrzyj oferty tłumaczy albo dodaj swoje zlecenie

Dodaj swój komentarz