Zaloguj się Załóż konto

Naukowcy opracowali model sztucznej inteligencji tłumaczący starożytne pismo klinowe

Aktualność

Izraelscy naukowcy opracowali nowy model sztucznej inteligencji, który potrafi przetłumaczyć starożytne pismo na współczesny język. Ta technologia otwiera nowe możliwości w badaniach nad starożytnymi cywilizacjami i może pomóc w odkrywaniu ich historii i kultury. Czy okaże się rewolucyjna w rozszyfrowywaniu starożytnych języków? 

Jakie możliwości daje sztuczna inteligencja? 

Wciąż istnieje wiele systemów pisma z różnych części świata, które nie zostały jeszcze odczytane, takie jak Pismo cywilizacji Doliny Indusu, pismo protoelamickie lub linearne czy pismo dysku z Fajstos. Mimo to rozwój sztucznej inteligencji otwiera nowe możliwości dla naukowców.

Modele AI są już wykorzystywane w różnych dziedzinach, takich jak diagnozowanie chorób, robotyka, a nawet poszukiwanie życia pozaziemskiego. Sztuczna inteligencja staje się kluczowym narzędziem badawczym. W związku z tym, naukowcy z dwóch izraelskich uniwersytetów postanowili wykorzystać ją do tłumaczenia starożytnego pisma klinowego.

Nowy model Al umożliwia tłumaczenie pisma klinowego na język angielski

Zespół badaczy z Uniwersytetu w Tel Awiwie i Uniwersytetu Ariel stworzył program, który jest w stanie przetłumaczyć język akadyjski, dotychczas niezwykle trudny do rozszyfrowania. Język ten zalicza się do grupy języków semickich. Używany był w Mezopotamii od połowy III tysiąclecia p.n.e. do początków I tysiąclecia n.e. Zapisywany był sumeryjskim pismem klinowym, jednym z najstarszych na świecie. 

Naukowcy stworzyli dwie wersje modelu AI — jeden z nich tłumaczy akadyjskie pismo klinowe na alfabet łaciński, a drugi generuje kod w standardzie Unicode. Zdaniem twórców wersja pierwsza oprogramowania daje znacznie lepsze wyniki. Według algorytmu BLEU (Bilingual Evaluation Understudy) wynoszą one ok. 37. Algorytm ten wykorzystuje się do oceny jakości tłumaczenia automatycznego. 

Według autorów tego oprogramowania AI każdy zainteresowany powinien otrzymać do niego dostęp, dlatego model jest obecnie dostępny na platformie GitHub. 

Źródło:

  • Jakub Rybski, Model AI potrafi przetłumaczyć starożytne pismo klinowe. To przełom w badaniach dawnych cywilizacji, National Geographic", https://www.national-geographic.pl/artykul/model-ai-potrafi-przetlumaczyc-starozytne-pismo-klinowe-to-przelom-w-badaniach-dawnych-cywilizacji-230505121010 [05.05.2023]

 

***
Nie masz jeszcze konta w naszym serwisie?
Załóż je za darmo i dodaj swoją ofertę tłumaczeń.

Redakcja serwisu
Autor:

Istniejący od 2009 r. serwis dla tłumaczy i ich klientów: e-tlumacze.net

Tłumaczysz? Załóż bezpłatne konto i dodaj swoją ofertę z dowolnej pary językowej. 

Szukasz tłumacza? Przejrzyj oferty tłumaczy albo dodaj swoje zlecenie

Dodaj swój komentarz