Zaloguj się Załóż konto

Tłumacz z Darfuru - opis książki

Artykuł

Książka "Tłumacz z Darfuru" cieszy się nie tylko sporą popularnością, ale również wieloma pozytywnymi recenzjami od czytelników. Z tego powodu z pewnością warto zapoznać się z jej fabułą, aby móc wyrobić własną opinię na temat tego dzieła.


Tytuł: Tłumacz z Darfuru

Autor: Daoud Hari

Przekład: Hanna Jankowska 

Rok wydania: 2018 

Język: polski 

Wydawnictwo: Czarne

 

 

Jest to spis wspomnień mężczyzny, który latami zajmował się pracą tłumacza oraz przewodnika dla wielu rozmaitych fundacji pozarządowych, a także dziennikarzy, jacy podróżowali do objętego działaniami wojennymi Sudanu. Z tego powodu on, jego przyjaciel oraz ich kierowca zostali schwytani i skazani przez sudański sąd za dopuszczenie się szpiegostwa. Miało to miejsce w 2006 roku, czyli stosunkowo niedawno. Jednakże o ich uwolnienie zabiegało wiele osób, między innymi celebryci, dyplomaci, a także sam Watykan. W związku z uzasadnioną obawą przed międzynarodowym skandalem, zostali oni zwolnieni po wielu miesiącach więzienia i torturowania. Tytułowy tłumacz, czyli Daoud Hari, przeniósł się wtedy do USA, a następnie rozpoczął pracę nad tą książką, aby przybliżyć ludziom na całym świecie realia życia w Sudanie.

Już sam opis sugeruje, że nie będzie to łatwa pozycja. Z pewnością jednak jej treść może prowadzić do wielu refleksji. Nie każdy bowiem zdaje sobie sprawę, że we współczesnych czasach dalej dzieją się aż tak okropne, nieludzkie rzeczy i to praktycznie tuż obok nas. Książka spodoba się osobom, jakie interesują się tematyką wojenną oraz reportażami opartymi na faktach.

Zdaniem czytelników "Tłumacz z Darfuru" jest przede wszystkim bardzo poruszającą pozycją. Jeżeli poszukuje się historii, która potrafi wzbudzić emocji, to ta sprawdzi się idealnie. Porusza oczywiście wiele przykrych spraw, dlatego nie zawsze będą to pozytywne uczucia. Część osób wskazuje, że styl pisania autora jest dosyć specyficzny i nie każdemu się spodoba. Fabuła jest jednak tak interesująca i pełna zaskakujących wydarzeń, iż nie przeszkadza to aż tak bardzo. To stosunkowo krótka książka, aczkolwiek bardzo obfita w różne wydarzenia, pozwalające odczuć cały wachlarz emocji.

Źródło grafiki: https://www.empik.com/. 

***
Nie masz jeszcze konta w naszym serwisie?
Załóż je za darmo i dodaj swoją ofertę tłumaczeń.

Aleksandra Ostasiewicz
Autor:
Dodaj swój komentarz