Zaloguj się Załóż konto

[Prima Aprilis] Zmiany w Karcie Tłumacza Polskiego

Aktualność

Zmiany w Karcie Tłumacza Polskiego

Stowarzyszenie Tłumaczy Polskich planuje wprowadzenie istotnych zmian w Karcie Tłumacza Polskiego. O ile dotychczasowe regulacje dotyczące praw i obowiązków tłumaczy pozostawały jedynie zaleceniami, o tyle nowe zapisy mają stanowić obligatoryjną część Karty. Proponowane zmiany zostały wstępnie zaakceptowane przez Komisję Odpowiedzialności Zawodowej Tłumaczy Przysięgłych oraz Ministerstwo Sprawiedliwości.

Dodany zostanie paragraf mówiący o minimalnych stawkach, jakie powinien otrzymać tłumacz za swoją pracę. Na chwilę obecną nie ma podanych jeszcze konkretnych stawek, czy widełek cenowych. Wiadomo jednak, że każdy rodzaj tłumaczenia będzie podlegał oddzielnej wycenie. Podane stawki mają odnosić się do znormalizowanej strony tłumaczenia o objętości 1800 zzs w przypadku tłumaczeń zwykłych, nieprzysięgłych, wykonywanych bez uwierzytelnienia, oraz 1125 zzs w przypadku tłumaczeń uwierzytelnionych.

Karta Tłumacza Polskiego będzie również zawierała przedziały cenowe godzinowych wynagrodzeń za tłumaczenia ustne: symultaniczne, szeptane, konsekutywne. Dyskutowane jest również, czy odgórnemu ustaleniu podlegać ma także dieta tłumacza w przypadku, gdy tłumaczenie będzie wykonywane poza stałym miejscem zamieszkania lub pracy tłumacza.

Na początek określone zostaną stawki dla 15 najpopularniejszych par językowych.

stowarzyszeni tłumaczy polskich

Dumping cenowy

Do podjęcie tak radykalnych kroków Stowarzyszenie zmusiły coraz liczniej napływające skargi od tłumaczy. Dotyczyły one przede wszystkim zaniżania cen rynkowych przez niektóre biura tłumaczeń, co w efekcie prowadzi do psucia rynku. Aby nie dopuścić  to dalszych walk cenowych, prowadzonych szczególnie przez największe biura tłumaczeń zatrudniające podwykonawców bez niezbędnych kwalifikacji, koniecznym jest odgórne narzucenie tak zwanego minimum płacowego.

***
Nie masz jeszcze konta w naszym serwisie?
Załóż je za darmo i dodaj swoją ofertę tłumaczeń.

Administrator
Autor:
Dodaj swój komentarz