Serwis e-tlumacze.net

Reklama

Supertlumacz
  • Blog
  • Aktualności
  • Tłumacze mogą otrzymać honoraria z tytułu wypożyczeń bibliotecznych!

Ostatnie wpisy

Tłumacze mogą otrzymać honoraria z tytułu wypożyczeń bibliotecznych!

Autor: Administrator

Dzięki nowelizacji Prawa autorskiego autorzy i tłumacze przekładów na język polski mogą otrzymać wynagrodzenie z tytułu wypożyczeń bibliotecznych jako rekompensatę za to, że czytelnik wypożycza książkę, zamiast ją kupić.

Pierwsza wypłata wynagrodzeń

Po raz pierwszy w historii wypłacone zostały wynagrodzenia z tytułu wypożyczeń bibliotecznych – swoje honoraria otrzymało 1185 autorów, tłumaczy, współtwórców oraz wydawców. Powyższe dane dotyczą książek, które zostały wypożyczone w polskich bibliotekach publicznych w 2015 r.

By otrzymać wynagrodzenie, autorzy książek po polsku i przekładów na język polski musieli się zarejestrować do 31 sierpnia 2016. Oświadczenia o woli otrzymywania takiego wynagrodzenia złożyło w 1026 roku1350 autorów, tłumaczy i współtwórców oraz 150 wydawców. Po weryfikacji oświadczeń z danymi z bibliotek wynagrodzenie otrzymało 1185 uprawnionych. Średnia kwota powyższych wynagrodzeń oscylowała wokół 2000 zł. Najmniejsza kwota, jaką przyznano pojedynczemu twórcy wynosiła 40 zł, największa - 21,4 tys. zł.

Jak otrzymać wynagrodzenie?

UWAGA: Do 31 sierpnia 2017 roku autorzy i tłumacze mogą składać lub aktualizować swoje oświadczenia o woli otrzymywania takiego wynagrodzenia. Wynagrodzenia za wypożyczenia w bibliotekach w 2016 roku będą wypłacone pod koniec 2017 r. W celu ułatwienia przygotowania oświadczeń niezbędnych do otrzymania wynagrodzenia przygotowana została specjalna platforma, dostępna pod adresem: http://www.plr.copyrightpolska.com.pl/login. Honoraria z tytułu wypożyczeń bibliotecznych mogą otrzymać nie tylko autorzyksiążek i tłumacze, ale również ilustratorzy i fotograficy, o ile wraz z autorami tekstów byli współtwórcami polskich publikacji.

Wypłatę wynagrodzeń za wypożyczenia biblioteczne umożliwiła nowelizacja Prawa autorskiego z 2015 roku. Wynagrodzenia dla autorów i tłumaczy są formą rekompensaty za to, że czytelnik, zamiast kupić ich książkę, wypożycza ją z biblioteki publicznej. Rekompensatą nie są jednak objęte wypożyczenia z bibliotek szkolnych i uniwersyteckich.

Wysokość honorarium

Wysokość wynagrodzenia za dany rok wyliczana będzie proporcjonalnie do liczby wypożyczeń dokonywanych w bibliotekach w całej Polsce. Minimalne oraz maksymalne wynagrodzenie, które może być wypłacone twórcy w danym roku, zostało określone ustawowo. Rocznie maksymalnie można otrzymać równowartość pięciokrotnego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, czyli ponad 20 tys. zł. 

Wypłaty oraz podziału wynagrodzeń dokonuje Stowarzyszenie Autorów i Wydawców Copyright Polska, wyznaczone przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Środki na ten cel pochodzą z Funduszu Promocji Kultury (a więc m.in. z opłat od gier hazardowych).

 

***
Nie masz jeszcze konta w naszym serwisie?
Załóż je za darmo i dodaj swoją ofertę tłumaczeń.