Zaloguj się Załóż konto

Business English – jak to ugryźć?

Artykuł

Jak sama nazwa wskazuje, pod pojęciem Business English kryje się tak zwany język biznesu, obejmujący leksykę z między innymi takich dziedzin jak marketing, ekonomia czy finanse. Angielski w biznesie to słownictwo związane z życiem korporacyjnym, z prowadzeniem negocjacji, wygłaszaniem prezentacji, uczestniczeniem w spotkaniach służbowych i rozmowami z innymi przedsiębiorcami bądź pracownikami firm. Dziś spróbuję odpowiedzieć na kilka pytań, które pojawiają się często w kontekście nauki Business English.

Czy aby rozpocząć naukę Business English muszę najpierw opanować  język na poziomie średniozaawansowanym?

Nie. Chociaż w sekretariatach niektórych szkół językowych można otrzymać informację, że kursy o profilach specjalistycznych dostępne są tylko dla osób, które opanowały już podstawy danego języka, tak naprawdę nic nie stoi na przeszkodzie, aby z językiem biznesu zapoznawały się osoby początkujące. Nawet więcej – jeśli ktoś wie, że będzie korzystał z języka angielskiego przede wszystkim podczas rozmów z kontrahentami czy w różnych sytuacjach na terenie biura, lepiej aby od samego początku miał do czynienia ze zwrotami i wyrazami, które są mu najbardziej potrzebne i które będzie miał okazję wykorzystać w praktyce. Na rynku jest zresztą kilka podręczników do nauki Business English dla osób początkujących, które pozwolą poznać podstawy gramatyki angielskiej i słownictwo branżowe na odpowiednim poziomie, a zarazem umożliwią proste ćwiczenia komunikacyjne.

Czy moją znajomość specjalistycznej terminologii z zakresu biznesu można jakoś potwierdzić?

Kiedy wysyłamy do potencjalnego pracodawcy CV z informacją o znajomości języka obcego, ten niekoniecznie musi potraktować ją poważnie. W końcu często się zdarza, że kandydaci chwalą się biegłością w operowaniu danym językiem, po czym okazuje się, że są w stanie „wydukać” zaledwie kilka słów, szczególnie w sytuacjach służbowych. Na szczęście istnieje możliwość uzyskania certyfikatu potwierdzającego naszą znajomość danego języka, i to nie tylko tzw. języka ogólnego, ale też słownictwa specjalistycznego. Przykładem egzaminów, do których podejść mogą osoby pragnące potwierdzić swoją znajomość Business English, są przygotowywane przez Uniwersytet Cambridge egzaminy umożliwiające uzyskanie Business English Certificate (BEC) na trzech różnych poziomach – Preliminary, Vantage i Higher. Warto się nimi zainteresować.

Czy mogę uczyć się samodzielnie?

Tak, a nawet jest to wskazane. Zajęcia z Business English z lektorem najlepiej uzupełnić samodzielną pracą z zeszytem ćwiczeń, komputerem, czasopismami i innymi materiałami. Godna polecenia jest na przykład platforma firmy HP (http://www.life-global.org/), na której znalazły się bezpłatne (prowadzone w języku angielskim) kursy online przybliżające podstawy marketingu i finansów. Są to materiały na dość łatwym poziomie, więc osoby, które potrzebują większego wyzwania, zachęcam też do przejrzenia innych platform z darmowymi kursami, takich jak np. Coursera czy edx. Poza tym warto poczytać artykuły publikowane w The Economist, zajrzeć na stronę BBC, na której między innymi znalazła się seria materiałów związanych z użyciem języka angielskiego w pracy czy skorzystać z zasobów zgromadzonych w zakładce Business & Work na stronie British Council, na których znajdziemy bogactwo słów i zwrotów komunikacyjnych z Business English.

Czy to prawda, że nie muszę korzystać z podręcznika?

Często pojawiają się głosy, że podręczniki do Business English są nudne, niepraktyczne i bez sensu, a języka najlepiej uczyć się, korzystając z autentycznych materiałów typu artykuły prasowe. Zalecam tu ostrożność. Jeśli jesteś osobą władającą językiem angielskim w stopniu zaawansowanym, możesz oczywiście sięgnąć po prasę branżową i nie zapisywać się na „nudny" kurs z podręcznikiem. Tylko czy będziesz umieć tak pracować z tekstem, aby użyć nowych słów w praktyce, zarówno w korespondencji, jak i podczas rozmowy? Nad przygotowaniem większości podręczników, nie tylko z Business English, pracuje cały sztab osób, których zadaniem jest upewnienie się, że teksty i zadania są na odpowiednim poziomie, kolejne lekcje dają możliwość utrwalenia wiedzy przyswojonej wcześniej, a uczeń może ćwiczyć nie tylko czytanie, ale też słuchanie, pisanie i mówienie – czyli wszystkie cztery umiejętności językowe.

***
Nie masz jeszcze konta w naszym serwisie?
Załóż je za darmo i dodaj swoją ofertę tłumaczeń.

Aleksandra Brożek-Sala
Autor:

Tłumacz języka angielskiego.

Link do profilu: www.e-tlumacze.net/olabrozek

Dodaj swój komentarz