Serwis e-tlumacze.net

Reklama

Supertlumacz

Ostatnie wpisy

Jak dobrze tłumaczyć teksty

Autor: biuro mTłumaczenia

Nawiązywanie współpracy międzynarodowej nie zawsze musi wiązać się ze znajomością języków. Pomocne w wielu branżach jest tłumaczenie teksów, które wykonują profesjonaliści. Dzięki nim przygotowane umowy, oferty oraz inne rodzaje dokumentacji biznesowej będą zrozumiałe dla obu stron. Jednak w związku z tym, że oferty poszczególnych biur językowych są zróżnicowane, warto zastanowić się: jak dobrze tłumaczyć teksty?

Perfekcyjna znajomość języka obcego

Osoba, która zawodowo zajmuje się translacją, musi wyróżniać się perfekcyjną znajomością języka obcego. Wiedza na temat podstaw może być wystarczająca w przypadku codziennej, nieformalnej komunikacji. Nawiązywanie kontaktów biznesowych wymaga jednak znacznie bardziej rozwiniętych umiejętności w tym zakresie. Język formalny w wielu przypadkach wyraźnie różni się od tego, który jest używany w mniej zobowiązujących okolicznościach. Jeśli tłumaczenie dotyczy tekstu technicznego lub specjalistycznego, tym bardziej warto zatrudnić do współpracy osobę z doświadczeniem albo wykształceniem kierunkowym w danym zakresie.

Skrupulatność

Tłumaczenie tekstów często bywa żmudną pracą. Osoba, zajmująca się tym zawodowo, nie może jednak popadać w rutynę. Każde zlecenie wymaga maksymalnego skupienia. W pracy nie wolno pomijać nawet najdrobniejszych szczegółów, ponieważ to one mogą okazać się decydujące w kwestii zadowolenia obu stron współpracy. W wielu przypadkach specjalista musi zachować wierność oryginałowi, co bywa niełatwe zwłaszcza w przypadku słów, które nie posiadają oczywistych odpowiedników w obu językach. Skrupulatność jest niezwykle ważna w przypadku tekstów technicznych. Niejednokrotnie specjalista od języków, przed podjęciem właściwej pracy, musi sporo czasu poświęcić na zapoznanie się z konkretną tematyką. Pominięcie tego kroku bezpośrednio przekłada się na jakość wykonanej pracy.

Dotrzymywanie terminów

Organizacja pracy jest niezwykle ważna - bardzo często od dotrzymania ustalonego terminu zależy powodzenie działań biznesowych klienta. Przestrzeganie zasad współpracy świadczy również o profesjonalizmie specjalisty. Tłumaczenie tekstów warto zlecić osobie godnej zaufania, która nie zawiedzie w kluczowym momencie. Jest to istotne również ze względu na konieczność powierzenia specjaliście od języków dokumentów zawierających poufne dane. Przed podjęciem współpracy, warto upewnić się, że kluczowe dla przedsiębiorstwa informacje znajdują się w dobrych rękach.

Ciągłe doskonalenie umiejętności

Nie od dziś wiadomo, że poszczególne języki dość szybko ewoluują. Z czasem zmieniają się sposoby używania konkretnych słów oraz konstrukcji gramatycznych. Profesjonalny tłumacz tekstów musi nadążać za tymi modyfikacjami i wciąż doskonalić swoją wiedzę. Bez rozwoju warsztatu nie będzie on w stanie wyłowić z kontekstu odpowiednich znaczeń, co może doprowadzić do zniekształcenia treści.

Wiele firm decyduje się na skorzystanie z usług profesjonalnego biura. W takim wypadku warto wybrać doświadczonych specjalistów.

Autor: biuro mTłumaczenia oferuje kompleksowe usługi od 1957 roku.

***
Nie masz jeszcze konta w naszym serwisie?
Załóż je za darmo i dodaj swoją ofertę tłumaczeń.